Czy trzeba czytać tylko poradniki adopcyjne, żeby lepiej zrozumieć, czym jest adopcja? Uważam, że nie tylko. Oczywiście najlepiej jest po prostu rozmawiać zarówno z ekspertami, jak i z osobami doświadczonymi. Praktyka i życiowe perypetie zawsze potrafią pokazać najwięcej odcieni adopcji i tego, jak się z nią żyje na co dzień. Ale można też dać sobie trochę luzu i poczytać dobrą książkę, która może wiele pokazać nam, rodzicom adopcyjnym. Nawet jeśli jest to fikcja literacka.

Rodzice adopcyjni to, jak zwykłam mawiać, rodzice plus. To oznacza, że mają wszystko to, co w rodzicielstwie biologicznym, plus to, co w rodzicielstwie adopcyjnym. Ten plus oznacza, że warto sięgać po wszystkie te doświadczenia, które dotyczą sytuacji okołoadopcyjnych. Książka Magdaleny Majcher w bardzo lekki i przyjazny sposób wprowadza czytelnika w świat domów dziecka. Poznajemy całe spektrum emocji, przeżyć, tęsknot, trudnych wyborów decydujących o całym życiu. Uważny odbiorca znajdzie tam jednak przede wszystkim pozytywne emocje, dużo miłości i życiowego spełnienia.

Warto nie dać się pokusie skupienia uwagi na głównej bohaterce, Hani, chociaż wydaje się, że to właśnie jej życiorys jest najmocniej związany z domem dziecka. Ale nawet w jej życiu pojawia się wiele zróżnicowanych wątków, choćby temat straty i żałoby jej męża Andrzeja. Obserwowanie przeżyć dzieci z domu dziecka pomaga wniknąć w emocje osób doświadczających tego pierwszego, najtrudniejszego doświadczenia – odrzucenia przez matkę biologiczną. Dla rozładowania wzruszenia zagłębiałam się w piękny miłosny wątek pani Róży. Pozostałe wątki i wąteczki pozostawiam do odkrycia Wam, czytelnikom.

To książka, która na pewno zyska duże grono czytelników lubiących taki rodzaj powieści, ale z całą pewnością jest to doskonała lektura dla rodziców adopcyjnych. Z niecierpliwością czekam na kolejne pozycje z cyklu. Uchylę rąbka tajemnicy, że w jednej z nich pojawi się wątek stricte adopcyjny. Dla tych, którzy chcą się zarazić zamiłowaniem do książek Majcher mamy na zachętę pierwszy konkurs. Napiszcie swoje krótkie, a nawet bardzo krótkie historie o tym, jak adoptowaliście dziecko, przyślijcie je do końca listopada na adres biuro@poadopcji.pl – 5 wylosowanych osób otrzyma książkę „Wszystkie pory uczuć. Jesień” Magdaleny Majcher. A to nie jest ostatni konkurs z tą książką! Śledźcie nasz profil na FB.

Fundacja Wsparcia Rodzin „Po Adopcji” objęła swym patronatem zarówno tę książkę, jak i kolejne części cyklu.

Wszystkie pory uczuć to cykl powieści Magdaleny Majcher poruszających ważne życiowe tematy. Miłość i nienawiść, trudne życiowe wybory, przeciwności losu i w końcu upragnione szczęście i spokój. Wszystko w rytmie czterech pór roku.

Bielsko-Biała 2017

Wydawnictwo Pascal